Powertex Nedir

Powertex insan sağlığına ve çevreye zararlı maddeler içermeyen su bazlı sertleştiricidir. Bu özellikleri ACMI ( Arts & Creative Materials Institute ) tarafından AP ( zehirli madde içermez ) sertifikasıyla ödüllendirilmiştir. ACMI Amerika Birleşik Devletlerinde hobi ve sanat malzemeleri üreticilerinin üye olduğu bir ürün sertifikalandırma enstitüsüdür. Faaliyet konusu ürünlerin test ve sertifikasyonudur. Burada sanat ve hobi kullanım amaçlı üretilen ürünlerin içeriklerine göre sınıflandırılması yapılmaktadır. Powertex ürünleri yapılan analizler sonucunda zehirli madde içermez sertifikası almaya hak kazanmıştır. Yalnızca yetişkinler değil çocuklar da güvenle kullanabilir. Çıplak elle bile uygulayabilirsiniz, her ne kadar eldivenle kullanımını tavsiye ediyorsak da. Su bazlı olduğundan, su ile kolayca temizlenir.
Su bazlı Powertex ürünlerinin önemli fayda ve avantajları:

Kolay uygulanır:
Zevkli ve basit bir uygulaması vardır. Fırça veya el ile kolayca ve güvenle uygulanabilir.

Zararlı solventler içermez:
İnsan ve çevre sağlığı açısından zararlı olan solventler içermez.

Yanmaz:
Yanıcı ve parlayıcı değildir. İnceltme ve uygulama esnasında su kullanıldığından yangın riski taşımaz.

Çok az kokuludur:
Rahatsız edici kokusu yoktur. Uygulamadan kısa bir süre sonra koku kaybolur. Kapalı ortamlarda güvenle kullanılır.

Su ile inceltilir :
Solventli diğer ürünlerde olduğu gibi tinerle inceltilmez, sıradan temiz su ile, örneğin musluktan içme suyu, inceltilir.

Mükemmel bir yüzey:
Uygulama yapılan yüzey yayılma, sararmama, dayanıklılık ve silinebilme özellikleri açısından mükemmel sonuçlar verir.

Yüksek pas direnci:
Metallere uygulandığında pasa karşı dirençlidir, ideal koruma sağlar.

Kolay temizleme:
Uygulama sırasında oluşacak damlama, dökülme veya hatalı yüzeyler ıslak bir bez ile rahatlıkla ve kolayca temizlenir. Uygulamada kullanılan malzemeler de su ile yıkanıp temizlenir.

 

Powertex Nerede Kullanılır

Powertex ile plastik hariç her türlü malzeme sertleştirme ve kaplama yapılabilir. Bunlarla da heykeller, panolar, takılar vb. gibi çok çeşitli dekoratif ürün elde edilebilir.
Plastik hariç her türlü malzemeye uygulandıktan sonra kuruyarak sertleşir ve uygulandığı malzemeyi de sertleştirir veya sert bir kaplama oluşturur. Eğer bir kumaş parçasına Powertex uygulanırsa kumaş parçası Powertex ile beraber sertleşir, böylece eğer heykel yapmak istenirse kumaş ile çok basit ve ucuz olarak kaplama yapılabilir. Veya çok yumuşak olan strafor köpük parçasına Powertex uygulanırsa kuruduktan sonra strafor köpük taş gibi sert olur, böylece strafor köpükten istenilen şekil verilip Powertex ile her türlü hava koşuluna dayanıklı bir heykel elde edilebilir.
Powertex uygulandığı malzemeyi her türlü hava koşuluna dayanıklı hale getirir. Powertex uyguladığınız malzeme iç veya dış ortamlarda güvenle kullanılır, güneş ışığına, yağmura, kara dayanır. İlave koruyucu malzeme uygulaması gerekmez. Powertex transparent türü yalnızca ek koruyucu Powertex vernik ile dış hava koşullarına uygun hale gelir.
Powertex insan sağlığı açısından herhangi bir tehlike oluşturmaz, kapalı ortamlarda kullanılabilir. Bu nedenle sanatçılar, her yaştan sanat eğitimi alanlar veya yalnızca hobi amaçlı çalışma yapanlar için ideal bir malzemedir. Heykel veya herhangi bir dekoratif ürün oluşturmak için çok pahalı malzemeler ve özel atölyeler artık gerekmiyor.

Powertex Nasıl Kullanılır

Powertex ürünlerini elinizdeki malzemeye uygulamak oldukça basit bir işlemdir. Fırça yardımıyla veya elle uygulanabilir. Tekstil parçalarını bir kaba koyduğunuz powertex içine daldırma yöntemiyle, diğer malzemeleri ise boyama yoluyla uygulayabilirsiniz. Powertex su bazlı olduğundan kullandığınız malzemenin özelliğine veya istediğiniz sertlik derecesine göre sadece su ile inceltilir. Piyasadaki diğer sertleştiriciler gibi inceltici kimyasallar gerekmez. Powertex uygulanmış tekstil ürünlerine şekil verdikten sonra saç kurutma makinesi yardımıyla kısa bir süre kurutun, istediğiniz şekli aldıktan sonra malzemenizi kurumaya bırakın. Bu kadar … Powertex kururken uygulandığı malzemeyi de sertleştirir.
Powertex, plastik hariç olmak üzere, her türlü malzemeye uygulanabilir. Powertex su bazlıdır. İnsan sağlığı ve çevre ile 100% uyumludur. Zehirli madde içermez. Uygulama bittikten sonra sıcak su ve sabun ile temizlenebilir.
En iyi sonucu almak için kumaş, her türlü tekstil ürünü, strafor vb. gibi gözenekli yapıda malzemeler tercih edilirse Powertex bu gözeneklerden malzemeye daha fazla nüfuz ederek daha iyi bir sertleşme ve koruma sağlar. Uygulama işlemi yapıldıktan kısa bir süre sonra Powertex kurumaya başlar, kururken de uygulandığı malzemeyi sertleştirir. Bu kuruma veya sertleşme süresi ortam sıcaklığına ve kullanılan Powertex miktarına bağlıdır. Sıcak ortamda ve az miktarda kullanıldığında Powertex daha çabuk kurur. Powertex ideal kuruma ve sertleşme işlemini 3 haftada tamamlar. Bu kuruma işlemi iç ortamda güvenle yapılabilir çünkü Powertex su bazlıdır, hiçbir zehirli madde içermez, bu nedenle kururken bulunulan ortama zehirli gaz çıkışı olmaz.