• sabunun-kimyasal-formülü
  Sabun'un Kimyasal Formülü
 • sabun molekülü
  Sabun molekülünün yapısı
 • sabun nasıl temizler
  Sabun kiri işte böyle temizler !..
 • sabun yapımında kullanılanlar
  Sabun yapımı için gerekenler...
 • sabun yapımı
  İşte sabun yapımı başlıyor, yağları ekle...
 • sabun yapımında yağların eklenmesi
  Sabun yapımına devam, katı yağlar önce ekleniyor
 • sabun yapımında sıvı yağlar ekleniyor
  Sabun yapımında sıra sıvı yağların eklenmesinde...
 • Sabun yapımında katı ve sıvı yağlar hafif ısıtılarak karıştırılır
  Sabun yapımında katı ve sıvı yağlar hafif ısıtılarak karıştırılır
 • Sabun yapımında sıra sodyum hidroksitte...
  Sabun yapımında sıra sodyum hidroksitte...
 • Sodyum hidroksit suyla dikkatlice karıştırılır...
  Sodyum hidroksit suyla dikkatlice karıştırılır...
 • Ve sodyum hidroksit yağ karışımına eklenir...
  Ve sodyum hidroksit yağ karışımına eklenir...
 • Ve işte sabun oluşuyor...
  Ve işte sabun oluşuyor...
 • Bu yaş sabun kalıplara dökülerek bir gün beklenir...
  Bu yaş sabun kalıplara dökülerek bir gün beklenir...
 • Bir gün sonra sabun ortaya çıktı, şimdi kesim zamanı...
  Bir gün sonra sabun ortaya çıktı, şimdi kesim zamanı...
 • Sabun artık en erken 4 hafta sonra kullanıma hazır ...
  Sabun artık 4 hafta sonra kullanıma hazır ...

LilArt Sanat Ürünleri, sabunun da bir sanat ürünü olduğunu göstermek üzere, en doğal ve tamamen bitkisel el ürünü sabunları üretiyor. Olabilecek en saf ve doğal halidir sabunun Lilart sabun !
Sabunlarımızda piyasada bulabildiğimiz en doğal malzemeleri kullanıyoruz, herhangi bir ticari kaygı taşımadan. Ve ürettiğimiz bu sabunlarımızı önce kendimiz kullanıp test ediyoruz. Tested on kendimiz, not animals!

Sabunlarımıza hiçbir şekilde sentetik ürün ilave edilmemektedir, en doğal halini korumak için…
Sabunlarımız şimdilik birkaç çeşit, ama sağlıklı malzeme bulabildiğimiz zaman daha da eklemeler olacak :

 • Lavanta yağlı sabun
 • Biberiye yağlı sabun
 • Adaçayı (Acı Elma) yağlı sabun
 • Nane ve Biberiye yağlı sabun
 • Portakal yağlı sabun
 • Defne yağlı sabun
 • Ardıç katranlı sabun

Yukarıda saydığımız sabun isimleri, sabuna eklediğimiz esansiyel yağ isimlerinden oluşturulmuştur. Asıl sabun içeriğinde ise saf zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, hurma çekirdeği yağı, sheabutter (karite yağı), kayısı çekirdeği yağı, hint yağı … bulunmaktadır. Tekrar hatırlatalım, sabunlarımız %100 bitkiseldir.

Sabunlarımızı güvenle kendiniz ve çocuklarınızın tüm vücut temizliği için kullanabilirsiniz, gerçek temizliğin ne olduğunu göreceksiniz. Her cilt tipine uygundur. Şampuan yerine kullanabilirsiniz saçınızı gerçekten temizlemek ve beslemek isterseniz. Kepekli saç derisini besler ve kepeği kolaylıkla yok eder. Traş sabunu olarak kullanılabilir, güvenle ve sağlıkla…Ayrıca sabunlarımız en ekonomik ve etkili temizlik malzemesidir, çünkü sabunlarımızı kullandıktan sonra ayrıca ilave pahalı ve kimyasal kozmetikler kullanma ihtiyacınız olmayacak.

Sabunlarımızı kullandıktan sonra cildinizi nemlendirmek için de yine tamamen doğal cilt kremleri ürettik. Halihazırda içinde bol miktarda sheabutter bulunan cilt kremlerimizi el, yüz ve vücut kremi olarak kullanabilirsiniz.

Kremlerimiz 100 ml. lik cam ambalajlarda gelmektedir ve fiyatı 45 TL dir.

Sabunlarımız yaklaşık 140 gram ağırlığında gelmektedir. Ardıç katranlı sabun fiyatı 18 TL, diğerleri 25 TL  dir. Satın almak için bize mesaj göndermeniz veya aramanız yeterlidir.

Sabun gibi hergün sürekli kullandığımız bir ürünün aslında ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz ?

 Sabun’un Kimyası :

Sabun, alkali maddeler ile yağlarda bulunan asitlerin kimyasal reaksiyonu sonucu ortaya çıkan bir tuz bileşiğidir, evet bir tuz !..

Peki bu tuz ise, sabun nerede ?

Kimya biliminde tuz, suda çözündüğünde çoğunlukla iyonlarına ayrışan asit ve baz bileşiklerini tanımlar. Yemeklerde kullandığımız sofra tuzu buna bir örnektir. Temizlik amacıyla kullandığımız sabun ise yağ asitlerininin baz olan NaOH – Sodyum Hidroksit veya KOH – Potasyum Hidroksit ile birleşerek oluşturduğu tuzlardır.  Sabun da kullanıldığı zaman suda  çözünür, veya halk diliyle erir.

Sodyum hidroksit halk arasında yaygın kullanım şekliyle kostik olarak da bilinir, ayrıca tıkanan lavaboları açmakta kullanılan madde de düşük kalite sodyum veya potasyum hidroksit bileşiğidir. Sodyum hidroksit katı sabun yapımında kullanılırken potasyum hidroksit sıvı sabun veya jel sabun yapımında kullanılır.

sabunun-kimyasal-formülü

Sabun’un kimyasal formülü

Sabun yapılırken hayvansal veya bitkisel özellikte katı ve sıvı yağlar, kuvvetli alkali çözelti ile belli oranlarda karıştırılır. Katı ve sıvı yağlar Trigliserid adı verilen moleküllerden oluşur.  Trigliserid moleküllerinde ise üç yağ asidi molekülü, bir gliserin molekülüne birleşik durumdadır. Yani  Trigliserid eşittir  üç gliserid… Bu yağ asitleri alkali çözelti ile karıştırıldığında sabunlaşma dediğimiz kimyasal reaksiyon başlar. Bu reaksiyon sırasında trigliserid moleküllerinde bulunan üç yağ asidi molekülü alkali çözeltide ayrışır ve alkali metallerle birleşerek sabun adı verilen tuzu oluşturur, gliserin molekülleri ise serbest kalır. Şimdi, tekrar etmek gerekirse bu işlem sırasında sabun tuzları ve gliserin molekülleri oluşur.  Burası aslında çok önemli bir konu, çünkü gliserin sabun yaparken ortaya çıkan oldukça önemli bir ürün.

Özellikle gıda, ilaç ve kozmetik sanayisinde gliserin kullanımı çok yaygındır. Gliserin, gıda ve ilaç üretiminde tatlandırıcı, kıvam arttırıcı vb. olarak, kozmetik sanayisinde ise nemlendirici olarak ve anti allerjik ürünlerin yapımında  kullanılır. Pek pahalı olan kozmetiklerde doğal gliserin, diğer sıradan ürünlerde ise propilen vb. petrol türevi kimyasal maddelerden elde edilen yapay gliserin kullanılır. Doğal gliserin diğer doğal ürünlerde olduğu gibi sentetik olanından daha pahalıdır. O zaman sabun yaparken oluşan gliserini ayrıştır ve doğal gliserin olarak sat, kalan sabuna da daha ucuz olan sentetik gliserin kat… Oldu sana gliserinli sabun …

Belirtmek gerekir ki deterjan sanayisinde anlı şanlı markalar sabunu, gliserini alındıktan sonra adeta artık veya yan ürün olarak görürler ve düşük fiyatlara güzel reklamlar ve paketlerde tüketiciye sunarlar. Sert olması, güzel kokması, iyi temizlemesi için sentetik kimyasallarla doldurup satarlar. Amaç ürünü satmak, yoksa tüketici ve çevre sağlığı hep geri plandadır.

Sabun Nasıl Temizler :

Sabun gerçekte hiçbirşeyi temizlemez, temizleme işlemini yapan asıl eleman bildiğimiz sudur. Peki elimiz kirlendiğinde sadece suyla yıkadığımızda neden temizlenmez ? Cevap yağlarda gizlidir, yağlar kir oluşturan maddelerle karışarak onları adeta hapseder ve suyun kirli maddelere ulaşarak onları yıkamasına engel olur. Ne yapmak lazım o zaman ? Yağ tabakasını çözerek suyun yağlı kire ulaşmasını ve onu yıkamasını sağlamak…Böl, parçala ve temizle ! Bu kadar basit, ve sabun işte bunu yapar…

sabun molekülü

Bir sabun molekülünün yapısı

Sabun molekülleri, elektrik yüklü bir baş kısmına ve yüksüz bir kuyruk kısmına sahiptir. Elektrik yüklü baş kısmı suyu sever, yani “hidrofil” dir. Diğer taraftan kuyruk kısmı ise sudan nefret eder, yani “hidrofobik” tir, ama yağ moleküllerini sever. Sabunlu su yağ molekülleri tarafından kaplanmış kir parçasına dokunduğunda işte bu yağ sever kısmı yağ moleküllerine yapışır ve onları çok ufak parçalara ayırarak kirle birlikte “çözer”, daha sonra da suyla durulama yapınca kir akar gider… Yani kıssadan hisse, asıl temizleyici sudur, sabun ise yardımcı eleman !..

sabun nasıl temizler

Sabun kiri işte böyle temizler !..

Sabun’un Tarihi :

Sabun benzeri temizlik için kullanılan malzemeler ilk antik Sümer uygarlığında kullanılmış, yaklaşık M.Ö. 3.bin yılda, yani 5 bin sene önce… Babil’de keşfedilen bir çivi yazısı tablette M.Ö. 2800 lerde odun külü ve  yağ karışımlarının kaynatılarak sabun yapıldığı anlatılmakta. Bu bilinen ilk sabun, Babil’li tüccarların yünü ve pamuğu temizlemesi amacıyla kullanılmış önceleri. Buradan Mısır ve diğer yakındoğu milletlerine yayılmış, M.Ö. 1550 yıllarına ait Ebers Papirüsleri’nde hayvansal ve bitkisel yağlarla alkali tuzların karışımının deri tedavisinde kullanıldığı belirtiliyor antik Mısır’da. Antik dünyanın ünlü yazarlarından Yaşlı Pliny, Fenikelilerin M.Ö. 600 de keçi yağı ve odun küllerini karıştırarak sabun yaptığından bahseder. Bu teknoloji Roma İmparatorluğu zamanında Anadolu’ya ulaşmış. Antik Bergama’lı ünlü doktor Galen, yazılarında  benzer karışımdan kullanılmasını tavsiye eder. Avrupa’da ise, Kuzeyden gelen Galyalılar/Germenler bunu saçlarını temizleme ve yumuşatma amacıyla kullanıp diğer milletlere tanıtmışlar. Adına da “saipo” demişler, sonra sapo, soap, savon demiş farklı insanlar. Bu Germenik kelime dilimize sabun olarak girmiş.

Odun külü baz etkisi gösteren bir maddedir, bu kül suyla ve yağla karıştırılırsa sabun benzeri karışım elde edilir. Kavak ve meşe külü bu iş için tercih edilir. Anadolu’nun hala bazı yörelerinde külle çamaşır yıkarlar dere kenarlarında…

Doğal sabun nedir?

Doğal sabun, adı üstünde  tamamen doğal malzeme kullanılarak yapılan sabundur. Yağlar doğal olacak, sonra sodyum hidroksitle reaksiyon sonucu da doğal sabun elde edilecek. Herhangi doğal olmayan madde ilave edilmeyecek .

Bitkisel yağlar mı, hayvansal yağlar mı:

Sanayide üretim maliyetini düşürmek için  her türlü hayvansal yağlar kullanılmakta, hatta yurtdışından  yağ artıkları ithal edilerek sabun yapımında kullanılmakta… Hayvansal yağlar da sonuçta yağ asitleri içerir, ve bu yağ asitleri sabun yapımı için gerekir. Bu hayvansal yağlar yüksek ısıl işlemden geçirilerek sabun yapımına hazırlanır. Bu işlem sırasında iyi bir yağ kokusu etrafı sarar. Sabunlaşma sırasında oluşan doğal gliserin, nemlendirici olarak sabunda bırakılmayarak alınır, kalan sabun posası gibi bir şey olur. İçine bazen ucuz olan yapay gliserin cildi yumuşatsın diye katılır… Sabundaki kokuyu bastırmak ve insanları ürüne çekmek için de keskin kimyasal parfümler ve renklendiriciler katılır. Sabunların bileşimi kimyasal ürünlerle ayarlanarak çocuklarınız için veya hassas ciltler için diyerek daha pahalıya satılır. Daha fazla kimyasalla daha yararlı bir ürün nasıl ortaya çıkar acaba ? Sonuç olarak, hayvansal yağlar da bitkisel yağlar da pekala doğal sabun için kullanılabilir ama hiçbir kimyasal madde eklenmemesi şartıyla, aksi zaten doğal sabun olmaz !

Ne kadar doğal?

Günümüzde “doğal” ve “organik” kavramlarının pazarlamadaki büyüsünü keşfeden üreticiler bu sabunlara “bir miktar” bitkisel yağ katarak sanki tüm ürün o yağ kullanılarak üretilmiş havasını başarıyla vermektedirler, “zeytinyağlı sabun” ama ne kadar zeytinyağlı kim bilir…

Geleneksel köy sabunu:

Köylerde geleneksel veya basit yöntemlerle yapılan sabunlarda bitkisel yağlar kullanılmakta. Ancak genelde yağ sıkımından artan ve yenilmesi mümkün olmayan artık yağlar işleme konur. Eğer temiz, sağlıklı yağlar kullanılırsa bir problem olmaz … Bazı yörelerde  sodyum hidroksit yerine odun külleri hala kullanılmakta, ama formülasyonlar ilkel seviyede olabilmekte.  Yağlar ve baz çok miktarda karıştırılıp saatlerce kaynatılarak sabunun oluşması beklenir. Sonuçta bir süre sonra sabun oluşur ama bu sabun ne kadar sağlıklıdır o biraz tartışılır.

Hem doğal hem de ticari sabun:

Yakın zamanlarda ülkemizde popüler hale gelen doğal sabunlarda ise genelde söylenen, içeriklerinde doğal bitkisel yağlardan bulunduğudur.  Hangi oranlarda olduğu ticari sır kavramına girdiğinden söylenmeyebilir, ama doğal yağlardan üretilen sabunlar ne hikmetse dokunulduğunda yağlı hissi vermezler, taş gibi serttirler, sanki yağlar buharlaşmış gibi. Ve hepsi de ne hikmetse rengarenktir ve çok keskin parfüm ve kokulara sahiptir. Gerçek doğal sabunda ise,  sabunlaşma işleminden sonra doğal yağlardan geriye çok hafif bir renk ve koku kalır. Sabunun kimyasal oluşumunda yağ asitleri bazla birleşerek sabunu oluşturur tamam, ama gliserin kalır… Formülasyonda yağ oranını biraz fazla tutarsanız fazla yağ reaksiyona girmez ve sabunda kalır. Bu da gliserinle beraber cildi yumuşatmaya, korumaya katkıda bulunur, her ne kadar sabun cilt üzerindeki sebum denilen yağ tabakasını çözerek kirleri uzaklaştırırken cildi kurutsa da…

Sıcak işlem vs. soğuk işlem doğal sabun üretimi:

Doğal sabun yapımında popüler olarak iki tür üretim şekli vardır: sıcak işlem ve soğuk işlem.

Sıcak işlemde, sabun yapılırken yağlar ve sodyum hidroksit ısıtılırarak fazla suyun uçması ve sabunun kısa sürede sert olması istenir. Sabun yapımı zaten ısı veren bir işlemdir, ekstradan kullanılan yağlar ısıtılırsa içerdikleri yararlı maddeler de su ve gliserinle birlikte uçar, kalan yalnızca sert bir temizleyicidir. Bu sırada çoğunlukla kayatuzu veya sofratuzu da eklenir daha sert olması için..

Soğuk işlem sabun yapımı dendiğinde sakın buz gibi bir ortamda sabun yapılır diye düşünmeyin. Doğal sabun yapımında kullanılan yağlar hep bitkisel kaynaklı olsalar da hepsi sıvı yağ diye düşünülmemelidir, katı olan veya oda sıcaklığında katılaşan bitkisel yağlar da vardır. Bunların bir miktar ısı verilerek eritilmesi gerekir, ayrıca sodyum hidroksit çözeltisi hazırlanırken ısı açığa çıkar. Yani soğuk işlem sabun yapımı da bir derece ısıl ortamda oluşur zaten… Bu yöntemle yapılan sabunların tam olarak oluşması 4 – 6 hafta sürer. İşte problem burada, ticari olarak 4 – 6 hafta beklemek ama daha doğal ve tüketici için daha yararlı bir sabun mu , yoksa kaynatıp daha kısa sürede kurutarak daha hızlı satılacak sabun mu… Her iki şekilde de, elde edilen tamamen doğal ürün sonuçta.

Sabunda kokular ve renkler:

İnsanın bilinçaltında  sabunla ilgili birçok klişe var, ve kozmetik endüstrisi bunları hep kendi yararına kullanmaktadır. Birincisi sabun güzel kokar, ikincisi rengarenk görünür. Gliserinli sabun şeffaftır. Antibakteriyel sabun çok işe yarar.  Hem annelerimiz hatta babaannelerimiz de hep söylemezler mi… Ve zengin-fakir veya eğitimli-cahil farketmeden bunlar çoğumuzun bilinçaltında yerleşik duruyor. Gözlemleyin bakalım siz veya başkaları herhangi bir sabunu satın alırken nasıl davranır…

Gerçekte sabun parfüm kokmaz, rengarenk olmaz, her doğal sabun gliserin içerir, her doğal sabun içeriğindeki doğal yağlardan dolayı antibakteriyeldir … Kokular ve renkler çoğunlukla kimyasaldır, sentetiktir… Hani o zaman nerede bu doğal sabun?

Bu problem yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada çok yaygın, ve çaresi basit: tüketici bilinci ! Her türlü ürünü satın alırken davranışlarınızı kontrol edebilirseniz, ve alışveriş yapmadan önce basit bir araştırma yaparsanız sizi kimse aldatamaz… Araştırın, öğrenin, en azından ürün etiketlerini okuyun ! Bunun için de kozmetik sanayisi olmayacak yöntemler geliştirdi. Özellikle kozmetik ürünlerinin etiketleri anlaşılmaz yerli/yabancı terim ve kodlarla doldurularak kavram kargaşası yaratılmakta. En basitinden o anlı şanlı markalar ürünlerde kullandıkları “su” yu, hala latince veya ingilizce kelimelerle yazmaktalar “aqua” olarak. Sanki su dese malı ucuz satmak zorunda kalacak…

LilArt sabun:

Bütün bu nedenlerden dolayı, en azından her zaman kullandığımız sabundan emin olmak için sabun üretmeye başladık, ve tamamen doğal sabunu yaptık, hem de en iyisinden! Bekleriz…